Organizacija Unesco je današnji 23. april razglasila za svetovni dan knjige in avtorskih pravic. V svetovni literaturi je 23. april simbolični datum, saj se z njim povezujejo nekateri ugledni avtorji, kot sta William Shakespeare in Miguel de Cervantes. Unesco ga je za svetovni dan knjige izbral leta 1995 na generalnem zasedanju v Parizu. Zaradi koronavirusa bo njegovo praznovanje drugačno, saj je večina šol zaprtih, enako ustanove, povezane s knjigo. V teh okoliščinah je Unesco pozval, naj ljubezen do knjig odmeva prek spleta. V tej obliki bo potekala tudi tradicionalna Noč knjige.Virtualno praznovanje svetovnega dneva knjige bo tudi v Sloveniji. Vsakoletna Noč knjige bo potekala prek spletnih platform in bo trajala tako dolgo kot noč na Zemlji. Društvo slovenskih pisateljev bo na Facebooku objavljalo najljubše knjige iz slovenske književnosti, Javna agencija za knjigo RS pa je pripravila spletni knjižni sejem, na katerem se bodo založbe predstavile z virtualno stojnico.

Tudi ob letošnjem svetovnem dnevu knjige v času, ko je večina šol po vsem svetu zaprta in ko nas veliko preživlja čas doma, moramo bolj kot kdajkoli prej izkoristiti moč knjig za boj proti izolaciji, krepitev vezi med ljudmi, razširjanje obzorij ter spodbujanje uma in ustvarjalnosti.

Knjižničarka: Barbara Čeh

(Skupno 51 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost