Valentinovo – hmm …. Verjetno večina ob tej besedi pomisli na ljubezen, srčke… A je res valentinovo samo to?

Valentinovo ali praznik svetega Valentina praznujemo 14. februarja. Današnji pomen je dobil šele v visokem srednjem veku, ko se je razvila zamisel o romantični ljubezni. Danes je praznik najbolj povezan z medsebojno izmenjavo valentinčkov. Drugo ime za valentinovo je dan zaljubljencev. Njegov namen je, da si pari izkazujejo ljubezen.

Na Slovenskem god svetega Valentina že dolgo praznujemo, vendar je imel drugačen pomen.  Po starem kmečkem koledarju se na ta dan začne prvo delo v vinogradih in na vrtovih. Poleg tega naj bi se takrat ženili ptički. V Beli krajini pravijo, da se z valentinovim začne prvi spomladanski dan. Med Slovenci naj ni bilo valentinovo najbolj priljubljeno na Primorskem. V Šmavru pri Gorici se s prvo nedeljo po Valentinu začne sezona vaških praznikov na Goriškem.

Kot dan zaljubljencev  se valentinovo praznuje šele v sodobnem času. Tako pojmovanje praznika je prišlo k nam z Nizozemskega. Na ta dan se tudi podeli veliko lectovih src.

Želim vam, da ta dan preživite čim lepše. Kajti ljubezni ni nikoli preveč. Ali kot pravi Feri Lainšček:

“Ljubezen je treba ujeti,
a nikoli zapreti.
Ljubezen je treba gostiti
in včasih skriti.
Ljubezen je treba ljubiti”.

Nina Bedič, članica novinarskega krožka

 

 

 

(Skupno 155 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost