Velika noč ali po domače vüzem je najpomembnejši krščanski praznik. Na ta dan kristjani praznujejo Jezusovo vstajenje od mrtvih. Na veliki petek so Jezusa križali, tri dni zatem, v nedeljo pa je vstal od mrtvih. Za kristjane je velika noč praznik veselja in upanja, s tem verujejo, da je Jezus s svojim vstajenjem premagal telesno in duhovno smrt in za vse prinesel upanje na vstajenje po smrti.

Tradicije praznovanja velike noči se zelo razlikujejo med državami. Običajna tradicija je barvanje pirhov, na veliki petek je zapovedan strog post, na veliko soboto pa se blagoslovijo jedi, ki se jedo za nedeljski zajtrk. Jajce je znamenje Kristusovega vstajenja in hkrati tudi krsta, saj je Kristus prišel iz kamnitega groba, tako tudi pišče pride iz jajca. Izmenjevanje velikonočnih pirhov je že zelo dolga navada ob veliki noči. Zato najmlajši ob prazniku z veseljem in radostjo iščejo pirhe.

Letos je velika noč v nedeljo, 17. aprila. Lepe velikonočne praznike.

Anja Čahuk

(Skupno 59 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost