Svetovni dan knjige praznujemo 23. aprila. Dan knjige je posvečen promociji branja, založništva in zaščiti avtorskih pravic te intelektualne lastnine.

Zakaj ravno 23. april? 23. aprila godujejo sveti Jurij, zaščitnik viničarjev, viteških redov, tabornikov, kmetov, rudarjev, lončarjev, ujetnikov, popotnikov in konjenikov. Jurjevo je v Kataloniji dan vrtnice in dan knjige. Ta dan si Katalonci po tradiciji podarjajo vrtnice in knjige. Praznik je tudi priložnost za spodbujanje k prodaji knjig: kdor na jurjevo kupi knjigo, dobi v dar še vrtnico.

Seveda pa je praznik tesno povezan s književnostjo, saj sta tega dne umrla znamenita književnika: Miguel de Cervantes in William Shakespeare. V počastitev teh  in vseh književnikov sveta je UNESCO leta 1955 razglasil 23. april za SVETOVNI DAN KNJIGE in AVTORSKIH PRAVIC. V Sloveniji je praznik knjige naletel na odličen sprejem; iz enega dneva smo praznovanje raztegnili na pet dni.

Učenci 6. razreda bodo ob tej priložnosti v ponedeljek zvečer prespali v šoli in obeležili SVETOVNI DAN KNJIGE.

 

                                                                                                       Pia Lepoša, članica novinarskega krožka

(Skupno 75 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost