SVETOVNI DAN ŽIVALI

Svetovni dan živali obeležujemo 4.oktobra in ga praznujemo že od leta 1932. Društva  za varnost in zaščito živali po celem svetu prirejajo dogodke za opozarjanje in opominjanje ljudi, kako pomembne so živali v našem vsakdanjem življenju, hkrati pa nas spodbujajo, da razmislimo o vsakdanjem ravnanju z živalmi. Veliko ljudi še vedno ne skrbi za svoje ljubljenčke kot bi bilo potrebno. Veterinarska uprava vsako leto odvzame približno 300 živali in izreče približno 900 glob zaradi neprimernega ravnanja z živalmi. Leta 2008 so pričeli z akcijo po imenu Moja žival, moja odgovornost, s katero skušajo ozaveščati ljudi.

Veterinarska uprava Republike Slovenije ob današnjem dnevu prosi lastnike in skrbnike domačih živali k zavedanju o odgovornosti lastnikov živali. Človek se vsak dan uči sobivati s hišnim ljubljenčkom. To je zavest, ki bi jo morali starši prenašati na svoje otroke. Prvotni namen svetovnega dneva živali, katera simbol je oranžna pentlja, je bilo osveščanje ljudi o izumrlih in  ogroženih živalskih vrstah po svetu. Dandanes je ta dan posvečen živalskim vrstam, ki živijo na našem planetu in smo z njimi neizogibno povezani.  Živali so tiste, ki prve zaznajo naše skrbi, slabo voljo, našo žalost. Imajo izredni čut za človeka, ki so mu vdane, zato nas skušajo potolažiti po svojih najboljših močeh. Njihov pozitiven vpliv na človeka je znanstveno dokazan, zato se v svetu vedno bolj uveljavljajo terapevtske živali, ki pod budnim očesom svojih vodnikov pomagajo v bolnišnicah, šolah, domovih za ostarele …

Vsi mi, ki imamo doma hišnega ljubljenčka, imamo to dragoceno terapijo vsak dan na voljo. Potrebno si je le vzeti čas in se jim posvetiti – z igro, sprehodi, ali pa samo božanjem in pogovorom. Za vsako dobro dejanje so nam namreč živali neskončno hvaležne in nam vse dobro iskreno vračajo.  Velikokrat so tudi naši najiskrenejši prijatelji, ki nas imajo radi takšne, kakršni smo. Zato se, če jih imamo, potrudimo zanje.

Pregovor pravi – takšen kot je lastnik, tako je vzgojena žival. Potrudimo se, da bodo naši ljubljenčki nam in našemu planetu v ponos.

                                                                                                                                   Zara Sukič, članica novinarskega krožka

no images were found

(Skupno 72 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost