Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco) je leta 1996 razglasila 23. april za svetovni dan knjige. Dan knjige je posvečen promociji branja, založništva in zaščiti avtorskih pravic. Na ta dan praznujejo milijoni ljudi po svetu, ki se zavedajo pomena in moči literature.

23. aprila goduje sveti Jurij, zaščitnik viničarjev, viteških redov, tabornikov, kmetov, rudarjev, lončarjev, sodarjev, ujetnikov, popotnikov in konjenikov. Jurjevo  je v Kataloniji dan vrtnice (el dia de la rosa) in dan knjige (el dia del libre). Ta dan si Katalonci po  tradiciji  podarjajo vrtnice in knjige. Praznik je tudi priložnost  za spodbujanje k prodaji knjig. Kdor na jurjevo kupi knjigo, dobi v dar še vrtnico. Praznovanje  svetovnega dneva knjige se povezuje tudi z datumi rojstva in smrti velikih piscev kot sta Miguel de Cervantesin William Shakespeare.

V aprilskih dneh so se bralci običajno odpravljali na druženje z avtorji, založniki, kritiki in prevajalci na knjižni sejem ob Slovenskih dnevih knjige, a ta dogodek društva pisateljev bo letos zaradi omejitvenih ukrepov odpadel. Do takrat se lahko v copatih in pižami udeležijo Sejma s kavča. Javna agencija za knjigo (JAK) in ljubljanska pisarna Unescovega mesta literature namreč vabita na spletni knjižni sejem, dostopen na www.mestoliterature.si. Od danes do nedelje se založbe tam predstavljajo z virtualno stojnico, skratka z video pozdravom, katalogom knjižnih izdaj s sejemskimi popusti ter povezavo do spletne knjigarne.

Vsekakor vas vabim, da ob svetovnem dnevu knjige preberete ali vsaj prelistate kakšno knjigo tudi vi.

Svojemu zapisu dodajam še pesem, ki jo je pesnik J. Murn Aleksandrov posvetil sv. Juriju:

Josip Murn Aleksandrov: POMLADANSKA ROMANCA

Odprite okna, odprite duri,
mimo jezdi vitez Jurij,
sveti Jurij na konju,
na lepem konju,
sveti Jurij nam milosti daj!

Sveti Jurij je velik svetnik,
premagal je kačo ta božji vojnik,
bila kača ta: zima-zmaj;
prekrvave lise,
zmajeve lise,
žene že cvetni gaj.

Odprite okna, odprite duri,
nanje trka vitez sveti Jurij,
sveti Jurij v tak lepi opravi,
da privel je v tej lepi opravi
lepe dneve nazaj.
Vsi ti dnevi,
Jurjevi dnevi
v deželi so zdaj.

Sveti Jurij ta ni pa le cvetni maj,
sveti Jurij je božja svoboda
in življenje in moč in priroda,
in tema le zimski bil zmaj …

Sveti Jurij ko sonce v njo gleda,
sveti Jurij skozi okna k nam gleda,
odprite mu vse na stežaj!
In svetnik sveti Jurij
vesel skozi duri
k nam pridi nazaj!

 Kristina Bohar,
članica novinarskega krožka

 

(Skupno 170 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost