Evropski teden zmanjševanja odpadkov (ETZO), ki  v Sloveniji in po vsej Evropi poteka med 20. in 28. novembrom, letos v ospredje postavlja ukrepe za preprečevanje nastajanja odpadkov v sistemu krožnih skupnosti, pri čemer poudarja pomen sodelovanja in solidarnosti. Odgovornost vseh nas je, da sodelujemo pri ekološkem prehodu in prispevamo k skupnemu cilju – prihodnosti brez odpadkov – kot delu evropske zelenega prehoda in trajnostne politike Evropske unije.

In kaj lahko naredi vsak izmed nas?

  • Zmanjša porabo izdelkov, surovin in posledično količino v Sloveniji nastalih odpadkov (v letu 2020 jih je nastalo 7,6 milijona ton, od tega 630.000 ton v gospodinjstvih);
  • izdelke znova uporabi (skupna raba, izmenjava, popravilo);
  • ločuje, da se kasneje v kar največji meri reciklirajo (v Sloveniji se je v letu 2020 ločeno zbralo 72,2  % komunalnih odpadkov);
  • ozavešča svoje bližnje, prijatelje, sodelavce in sosede.

Ob tej priložnosti smo dekleta 7. razreda na stopnišču v zgornje nadstropje narisale in okrasile tablo na to temo. Hkrati tudi vse vas pozivamo, da s svojimi dejanji prispevate k zmanjševanju odpadkov. Imamo namreč samo en planet in dolžni smo skrbeti zanj.

Aneja Bedič, članica novinarskega krožka

 

(Skupno 75 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost